خانه / دستگاه های آزمایشگاهی / ویسکومتر یا ویسکوزیمتر | خرید ویسکومتر | فروش ویسکومتر
تا 80 درصد تخفیف
ویسکومتر
ویسکومتر

ویسکومتر یا ویسکوزیمتر | خرید ویسکومتر | فروش ویسکومتر

ویسکومتر ابزاری است که به منظور اندازه گیری ویسکوزیته ی مایع استفاده می شود ، که عبارت است از اندازه گیری مقاومت یک مایع در برابر جریان یافتن به حالت آزاد . ویسکوزیته معمولا در قالب واحد های پاسکال ثانیه ، پاسکال میلی ثانیه ، پویز ، سنتی پویز ، بیان می شود . از اندازه گیری های ویسکوزیته در بررسی امنیت و کیفیت در گاز و روغن ، غذا و نوشیدنی ، جوهر و رنگ ، و صنایع آرایشی و دارویی استفاده می شود . ویسکومترها دارای سه شکل اساسی هستند : دورانی ، مویین و سقوطی . یک ویسکومتر دورانی که گاهی اوقات ویسکومتر بروکفیلد یا پارویی نیز نامیده می شود ، از یک تنش سطحی دورانی برای اندازه گیری ویسکوزیته استفاده می کند و دارای مکانیسمی برای هم زدن است که نیروی لازم برای هم زدن یک مایع را اندازه گیری می کند . ویسکومترهای دورانی می توانند به منظور تست ویسکوزیته ی مایعات نیوتنی و غیر نیوتنی استفاده شوند . ویسکومتر مویین ، که گاهی اوقات یک ویسکومتر U شکل نیز نامیده می شود ، از عمل مویین برای اندازه گیری ویسکوزیته مایعات نیوتنی استفاده می کند . مزایای استفاده از آن ها مقرون به صرفه بودن هزینه ، استفاده ی آسان ، پرتابل بودن و نیاز به نمونه هایی با اندازه ی کوچک ، می باشد . ساده ترین نوع ویسکومتر ، نوع سقوطی است که گاهی اوقات یک ویسکومتر هاپلر نیز نامیده می شود . از گرانش برای اندازه گیری زمانی که طول می کشد یک توپ به میان یک مایع نیوتنی سقوط کند استفاده می کند . بعد از این که سه بار اندازه گیری انجام شد ، میانگین نتایج به منظور محاسبه ی ویسکوزیته گرفته می شود . مایعات نیوتنی زمانی که تحت فشار قرار می گیرند ویسکوزیته را تغییر نمی دهند ، در حالی که مایعات غیر نیوتنی زمانی که تحت لرزش یا فشار قرار می گیرند ویسکوزیته را تغییر می دهند .

بعضی از مواردی که زمان انتخاب یک ویسکومتر باید در نظر داشت شامل ویسکوزیته ی مایع تست شونده ، قابلیت استفاده از ویسکومتر در کار های میدانی یا آزمایشگاهی ، استاندارد هایی که باید تست شوند ، واحد های اندازه گیری و سرعت دوران ( rpm ) مورد نیاز ، و داشتن قابلیت هایی نظیر گزارش دهی داده ها ، یا آنالوگ یا دیجیتال بودن ، می شود . مایعات دارای ویسکوزیته ی کم شامل محصولات لبنی ، جوهر ها و آب میوه ها می شوند ، مایعات دارای ویسکوزیته ی متوسط شامل شکلات ، اپوکسی ها ، چسب ، مهر و موم کننده ها و قیر می شود . اکثر ویسکومترها نیاز به هر چند وقت یک بار انجام کالیبراسیون با استفاده از یک استاندارد ویسکومتر دارند و برای تست یک محدوده ویسکومتر طراحی شده اند ، گرچه بعضی از ویسکومترها محدوده های بیشتری را نیز تست می کنند . بعضی از ویسکومترها با رعایت استاندارد های دولتی یا صنعتی ساخته می شوند ، از جمله حفاظت IP ( درجه حفاظت در برابر ورود آب یا گرد و غبار ) ، موسسه ی ملی استاندارد ها و فن آوری ( NIST ) ، سازمان بین المللی استاندارد ها ( ISO ) ، و ASTM بین المللی ( سابقا انجمن مواد و آزمون آمریکا ) .

انواع ویسکومتر یا ویسکوزیمتر

ویسکومتر های U شکل

این ویسکومتر ها اغلب اوقات در مجموعه های آزمایشگاهی استفاده می شود . کاربران می توانند ویسکوزیته ی داینامیک را با اندازه گیری میزان زمانی به دست آورند که طول می کشد مایع در بین دو نقطه ی مویین با شعاع های شناخته شده جریان یابد ; بنابراین لازم است که چگالی مایع برای محاسبه ی ویسکوزیته به این شکل ، مشخص باشد .

ویسکومتر های کره ی در حال سقوط

همان طور که نام آن اشاره دارد ، این ویسکومترها از یک کره ی در حال سقوط برای اندازه گیری ویسکوزیته استفاده می کنند . مدت زمانی که طول می کشد کره ی در حال سقوط ، که چگالی و شعاع آن مشخص است ، بین دو علامت جا به جا شود ، مورد اندازه گیری قرار می گیرد ، و سپس کاربران می توانند ویسکوزیته را محاسبه کنند . از این مدل معمولا در آزمایشگاه استفاده می شود . آن ها بر اساس قوانین استوکس عمل می کنند ، که به روی یک کره نیروی پسار اعمال می کند .

ویسکومتر های پیستون در حال سقوط

ویسکومترهای پیستون در حال سقوط به شیوه ای مشابه با ویسکومتر های کره ی در حال سقوط عمل می کنند ، با این تفاوت که مقاومت یک پیستون در حال حرکت از میان مایع را اندازه گیری می کنند . این دستگاه دوام طولانی دارد و کار با آن ساده است ، و نیاز به رعایت اندک اصول نگهداری دارد . به همین دلیل در این صنعت بسیار محبوب به شمار می رود .

ویسکومتر های دورانی

ویسکومترهای دورانی مقاومت مایعات در برابر گشتاور را اندازه گیری می کنند . چندین نوع ویسکومتر دورانی وجود دارد : ویسکومتر استابینگر در سال 2000 شکل گرفت ، در حالی که ویسکومتر استورمر معمولا به اندازه گیری ویسکوزیته رنگ ها استفاده می شود . ویسکومتر استابینگر از یک واحد اختصاصی یعنی واحد Krebs ( KU ) استفاده می کند .

ویسکومتر های حبابی

ویسکومتر های حبابی زمانی که طول می کشد حباب ها از یک مایع شکل گیرند را اندازه گیری می کنند . این ویسکومتر ها اکثر اوقات برای رزین ها و لاک ها استفاده می شوند . این ویسکومتر ها سریع هستند و برای اندازه گیری ویسکوزیته در کار میدانی بسیار مفید می باشند . مدل هایی که روش مقایسه ی الفبایی را استفاده می کنند ویسکوزیته را به استوکس اندازه می گیرند که برابر با 1 cm2s-1 می باشد .

رئومتر ها

رئومتر ها مفید ترین ابزار برای مایعات غیر نیوتنی هستند ، یعنی مایعاتی که ویسکوزیته ی آن ها با یک عدد واحد نشان داده نمی شود . نیرو های بزرگتر معمولا ویسکوزیته ی بزرگی را در مایعات غیر نیوتنی القا می کنند . چندین نوع رئومتر تجاری در بازار وجود دارد . برای نیرو های زیر 10 پاسکال ، CaBER کمپانی ThermoFisher محبوب است . رئومتر FiSer گروه پلیمر کمبریج (Cambridge Polymer Group ) را می توان برای مقادیری از 1 تا 1000 پاسکال به کار برد ، در حالیکه از Gottfert Rheotens برای مقادیری بالای 100 پاسکال و از رئومتر ساخت Xpansion Instruments Sentmanat برای مقادیر بالای 10 هزار پاسکال استفاده می شود .

دلیل اندازه گیری ویسکوزیته

مهندسان شاید خواسته باشند در هر کاری که درگیر جریان مایع است ویسکوزیته را ، به ویژه در زمان طراحی اندازه گیری کنند . چون ویسکوزیته می تواند با دما تغییر بارزی داشته باشد ، درک این مهم است که چه بر سر روغن ها ( چرب کننده ها ) در دما و فشار های بالا یا دما های کم می آید . عدم موفقیت در درک این موضوع می تواند منجر به خطا هایی در طراحی شود . مهندسانی که در حال توسعه ی شکل دهی روغن های جدید یا دیگر مایعات هستند شاید نیز خواسته باشند ویسکوزیته مایع را در یک مجموعه ی آزمایشگاهی اندازه گیری کنند .

مهندسانی که در کار میدانی هستند نیز ممکن است نیاز به اندازه گیری ویسکوزیته داشته باشند . آن ها می توانند این کار را با هر تعداد تستر های پرتابل ویسکوزیته ، یا با مدل های صنعتی بزرگتر ، انجام دهند . ویسکوزیته در بسیاری از کاربرد های تجاری مهم است ، نظیر محصولات مصرفی نظیر شامپو ، و ویسکومتر ها بسیار زیاد در کنترل کیفی استفاده می شوند .

 

 

قیمت ویسکومتر یا ویسکوزیمتر 

برای اطلاع از قیمت دستگاه ویسکومتر می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • Readers Rating
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (1 )
  • Your Rating


تا 80 درصد تخفیف

دربارۀ admin

وب سایت باما تجهیز شامل اطلاعات مربوط به خرید و فروش و معرفی انواع دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی می باشد و از زیر مجموعه وب سایت های شرکت تجهیزیار می باشد

گزیده ای از مطالب

هات پلیت

هات پلیت | خرید هات پلیت | فروش هات پلیت

یک هات پلیت آزمایشگاهی در موارد تحقیقاتی ، کلاس درس ، یا مجموعه های پزشکی …