خانه / دستگاه های آزمایشگاهی / کدورت سنج یا توربیدومتر | خرید کدورت سنج | فروش کدورت سنج
تا 80 درصد تخفیف
کدورت سنج
کدورت سنج

کدورت سنج یا توربیدومتر | خرید کدورت سنج | فروش کدورت سنج

کدورت سنج یا توربیدومتر برای تعیین غلظت جامدات در یک نمونه مایع ، معمولا آب ، استفاده می شود . کدورت سنجی میزان کدورت یک مایع است که توسط حضور جامدات معلقی ایجاد می شود که ممکن است شامل میکرو ارگانیسم ها ، مخمر یا رسوب شود . کدورت سنج های دستی به منظور استفاده در کار های میدانی طراحی شده اند در حالی که مدل های رو میزی برای استفاده در آزمایشگاه هستند و مدل های اینلاین برای نصب غیر مستقیم در یک خط تامین آب ساخته شده اند . بعضی از مدل ها امکان گزارش دهی داده ها یا استخراج داده ها را به یک کامپیوتر را فراهم می کنند ، و اکثرا نیاز به کالیبراسیون روزانه با استفاده از یک محلول استاندارد دارند . کدورت سنج ها اغلب اوقات برای تطابق داشتن با استاندارد های دولتی یا صنعتی ساخته می شوند از جمله USEPA ( سازمان حفاظت محیط زیست ایالت متحده ) و ISO ( سازمان بین المللی استاندارد ها ) و به صورت متداولی از کدورت سنج ها به منظور آزمایش مایعات برای رعایت استاندارد های دولتی برای آب نوشیدنی ، آب قابل استفاده در محیط زیست ، و آب استفاده شده برای غذا ، نوشیدنی جات ، استفاده می شوند .

تعریف کدورت

تعریف کدورت عبارت است از تیرگی یا مبهم بودن یک مایع که توسط جامدات معلقی ایجاد شده است که معمولا برای چشم غیر مسلح نامرئی هستند . اندازه گیری کدورت یک آزمایش توسط کدورت سنج زمان تعیین کیفیت آب مهم است . کدورت یک ویژگی چشمی آب است و به صورت فردی باعث شناسایی مواد نمی شود ، بلکه فقط می گوید چیزی در آن جا وجود دارد و توسط کدورت سنج قابل مشاهده می باشد.

آب اکثر اوقات شامل جامدات معلق است و از بسیاری از ذرات متفاوت با اندازه های متنوع ساخته شده است . بعضی از این ذرات آن قدر بزرگ و سنگین هستند که برای ته نشین شدن در انتهای یک ظرف اگر نمونه همین طور ایستاده رها شود ، کافی اند ( این ها جامدات قابل ته نشین شدن می باشند ) .

ذرات کوچکتر تنها سرعت نشست آهسته تری دارند ، اگر اصلا نشست کنند ( این ها جامدات کلوئیدی می باشند ) . این دسته از ذرات هستند که باعث کدر به نظر آمدن آب می شوند . اصطلاح کدورت را می توان برای جامدات شفاف نظیر پلاستیک ها و شیشه ها نیز به کار برد .

نحوه ی اندازه گیری کدورت توسط کدورت سنج

متداول ترین روش اندازه گیری کدورت توسط کدورت سنج در ایالت متحده عبارت است از واحد های کدورت نفلومتری ( NTU ) . چندین راه وجود دارد که شما به واسطه ی آن ها می توانید کدورت موجود در آب را چک کنید ، مستقیم ترین آن ها اندازه گیری تضعیف ، یا کاهش قوای یک منبع نوری به دنبال عبور دادن آن از میان یک نمونه آب است . یک سیستم قدیمی تر که روش Jackson Candle نامیده می شود ، به دنبال استفاده از واحد هایی است که به عنوان JTU یا واحد های کدورتی جکسون بیان می شوند . در این روش از یک شعله ی شمع استفاده می شود که از میان یک ستون شفاف پر شده با آب مشاهده می شود . طولی از آب که از طریق شمع می توان آن را دید مرتبط با کدورت نمونه ی آب است . با ظهور تکنولوژی سنجش الکترونیکی این روش دیگر استفاده نمی شود .

ذرات معلق در آب یک پرتو نور متمرکز شده بر روی آن ها را پخش خواهند کرد . نور پخش شده سپس در زوایای مختلف توسط کدورت سنج اندازه گیری می شود . چنین چیزی در حال حاضر یک روش اندازه گیری دقیق تری از کدورت به شمار می رود . برای اندازه گیری کدورت در این روش از یک نفلومتر نظیر نفلومتر LaMotte 2020we ، استفاده می شود . Nephele کلمه ای یونانی به معنی ” توده ی انبوه ” و metric به معنی ” اندازه گیری ” است . بنابراین نفلومتری به معنی “اندازه گیری توده ی انبوه ” می باشد . اکثر نفلومتر ها نور پخش شده را در زاویه ی 90 درجه اندازه گیری می کنند .

اگر نور بیشتری قادر به رسیدن به آشکار ساز باشد معنای آن این است که ذرات بسیار کوچک متعددی وجود دارند که باعث پراکنده شدن پرتوی نور می شوند ، در نتیجه ، رسیدن کمتر نور به آشکار ساز به معنی ذرات کمتر می باشد . واحد های کدروت نفلومتری ( NTU ) واحد های اندازه گیری هستند که توسط یک نفلومتر برای برای رعایت شاخص های طراحی EPA در کدورت سنج استفاده می شوند . مقدار نور پخش شده تحت تاثیر جنبه های متعددی از ذرات قرار می گیرد نظیر رنگ ، شکل و خاصیت انعکاسی . به همین علت ، و این حقیقت که ذرات سنگین تر ممکن است بسیار سریع تر ته نشین شوند و در نتیجه ی کدورت سنجی سهیم نباشد ، رابطه ی بین کدورت و کل جامدات معلق ( TSS ) می تواند بسته به مکانی که نمونه ی آزمایش از آن جا جمع آوری شده است تغییر یابد.

به منظور اندازه گیری کدورت توسط کدورت سنج در موارد مرتبط با محیط زیست ، نظیر اقیانوس ها ، رودخانه ها و دریاچه ها ، از یک صفحه ی Secchi می توان استفاده کرد . یک صفحه ی سیاه و سفید که به داخل آب تا زمانی که دیگر دیده نشود ، فرو برده می شود . در آن عمقی که دیگر دیده نشود ( که عمق Secchi نامیده می شود ) عدد مربوط به آن عمق به عنوان اندازه ی شفافیت آب ثبت می شود . مزیت استفاده از دستگاه کدورت سنج در آب های باز اندازه گیری کدورت در عمق های مختلف است که آن جا چندین لایه کدورت وجود دارند . استفاده از  دستگاه کدورت سنج هم چنین آسان و نسبتا ارزان است .

روش های تست و استاندارد های آب نوشیدنی توسط کدورت سنج

عوامل بسیاری می توانند بر کیفیت آب نوشیدنی تاثیر گذار باشند ، بنابراین قوانین دولتی سطحی از کدورت را تعیین می کنند که مجاز است . در ایالت متحده ، سیستم های آب نوشیدنی عمومی که از فیلتراسیون مستقیم یا لخته سازی برای کنترل کدورت استفاده می کنند نمی توانند به دنبال خارج شدن از سازمان تصفیه ی آب ، بیشتر از یک واحد کدورت نفلومتری ( NTU ) باشند . در نمونه های جمع آوری شده برای اندازه گیری کدورت توسط کدورت سنج ، میزان کدورت باید کمتر یا مساوی با 0.3 NTU برای حداقل 95 درصد نمونه هایی باشد که در هر ماه جمع آوری می شوند . اگر یک سیستم آب نوشیدنی عمومی از هر نوع عمل فیلتراسیون به جای لخته سازی یا فیلتراسیون مستقیم استفاه کند ، باید حد مشخص فردی خودش را داشته باشد ، و حتی در آن ها نیز سطح کدورت نباید بیشتر از 5 NTU باشد . معمولا سعی خواهد شد که سطح کدورت برای مشخص کردن در کدورت سنج در حدود 0.1 NTU حفظ شود .

روش های تحلیلی

روش های تست تحلیلی منتشر شده برای کدورت سنج عبارتند از :

  • روش US EPA شماره ی 1 ، ” کدورت “
  • ایزو 7027 ” کیفیت آب : تعیین کدورت “
  • ” روش های استاندارد ” شماره ی 2130B
  • روش های متعدد ASTM

 

 

قیمت کدروت سنج

برای اطلاع از قیمت دستگاه کدورت سنج می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • Readers Rating
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (1 )
  • Your Rating


تا 80 درصد تخفیف

دربارۀ admin

وب سایت باما تجهیز شامل اطلاعات مربوط به خرید و فروش و معرفی انواع دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی می باشد و از زیر مجموعه وب سایت های شرکت تجهیزیار می باشد

گزیده ای از مطالب

هات پلیت

هات پلیت | خرید هات پلیت | فروش هات پلیت

یک هات پلیت آزمایشگاهی در موارد تحقیقاتی ، کلاس درس ، یا مجموعه های پزشکی …