خانه / دستگاه های آزمایشگاهی / اسپکتروفتومتر | خرید اسپکتروفتومتر | فروش اسپکتروفتومتر
تا 80 درصد تخفیف
اسپکتروفتومتر
اسپکتروفتومتر

اسپکتروفتومتر | خرید اسپکتروفتومتر | فروش اسپکتروفتومتر

اسپکتروفتومتر ابزاری است که به منظور شناسایی یک ماده یا تعیین غلظت آن توسط اندازه گیری شدت نور منعکس شده توسط ماده یا انتقال یافته از میان آن ، استفاده می شود . یک طول موج خاص از نور ، معمولا در محدوده ی مرئی ، UV ، یا مادون سرخ طیف الکترو مغناطیس ، را به داخل یک نمونه منعکس می تاباند ، و هر نوع نوری که از میان آن عبور کند توسط یک آشکار ساز موجود در ابزار ثبت می شود . اسپکتروفتومتر ها برای کاربرد هایی نظیر مهندسی شیمیایی و مواد ، تست کیفیت آب ، آنالیز بالینی مایعات زیستی ، و کنترل کیفی صنعتی مواد شیمیایی استفاده می شود . اسپکتروفتومتر ها بر اساس ناحیه ی طیف و محدوده ی طول موج هایی که تست می کنند ، متفاوت می باشند . متداول ترین نوع آن ها یک اسپکتروفتومتر UV – vis ( مرئی – فرا بنفش ) است که برای تست هم نور مرئی و هم فرا بنفش کالیبره می شود . در بعضی از اسپکتروفتومتر ها ، فیلتر ممکن است برای مطابقت با طول موج مورد نظر تغییر یابد . یک اسپکتروفتومتر رنگی ، که با نام رنگ سنج هم شناخته می شود ، یک نوع تخصصی یافته است که طول موج های سبز ، آبی و قرمز نور مرئی را برای آنالیز رنگی صفحات ویدیو ، جوهر ها و رنگ ها ، سنگ های قیمتی ، و هموگلوبین خون به همراه مواد دیگر ، به کار می گیرد .

منبع نوری در یک اسپکتروفتومتر بسته به طیفی که تست می کند فرق می کند به طوری که دوتریوم معمولا برای UV ، هالوژن تنگستن برای نور مرئی ، زنون برای نور مرئی و فرا بنفش ، عناصر مادون سرخ برای نور مادون سرخ استفاده می شوند . بعضی از ابزار ها یک تک پرتو از نور را برای اندازه گیری شدت نسبی قبل و بعد از درج نمونه منعکس می کنند ، در حالی که سایرین یک پرتو را به داخل نمونه ی مرجع و پرتوی دیگری را برای مقایسه ی همزمان شدت به داخل نمونه ی تست منعکس می کنند . یک اسپکتروفتومتر تک پرتویی معمولا محدوده ی پویای وسیع تری دارد در حالی که یک واحد دو پرتویی اندازه گیری های سر راست تر و پایدار تری به دست می دهد .

اسپکتروفتومتر ها در مدل های دستی برای استفاده ی میدانی و مدل های رومیزی برای کاربرد های آزمایشگاهی موجود هستند . بسیاری از اسپکتروفتومتر ها دارای یک بخش برای نمونه هستند که یک کووت ، یا ظرف دیگری را برای نگه داشتن نمونه ها در خود جا می دهند . کووت ها به ویژه ، برای یک نواختی چشمی و فراهم آوردن نتایج تست غیر متناقض طراحی شده اند . با آنکه مدل هایی با یک مقیاس آنالوگ موجود هستند ، اکثرا به صورت دیجیتال نتایج را نشان می دهند تا دقیق تر و غیر متناقض تر باشند . یک اسپکتروفتومتر ممکن است دارای یک پورت USB برای اتصال به یک کامپیوتر به منظور ذخیره و آنالیز نتایج آزمایش با اسپکتروفتومتر باشد . بعضی از واحد های مبتنی بر میکرو پردازنده ، به ویژه اسپکتروفتومتر هایی که برای آزمایش نمونه های زیستی طراحی شده اند ، دارای روش های مختلف از پیش برنامه ریزی شده برای آنالیز می باشند .

اسپکتروفتومتر UV-visible

متداول ترین اسپکتروفتومتر ها در محدوده های طیف مرئی و فرا بنفش استفاده می شوند و بعضی از این ابزار هم چنین در محدوده ی طیف نزدیک به مادون سرخ کار می کنند .

اسپکتروفومتر در ناحیه ی مرئی 400 تا 700 نانومتر به شکل بارزی در علم رنگ سنجی استفاده می شود . یک حقیقت شناخته شده است که بهترین عملکرد آن در محدوده ی 0.2-0.8 O.D می باشد . کارخانه های جوهر سازی ، کمپانی های چاپ ، فروشندگان الیاف نساجی ، و بسیاری مواد متعدد دیگر نیاز به داده هایی دارند که از طریق رنگ سنجی به دست می آید . آن ها در محدوده ی هر 5 تا 20 نانومتر در امتداد محدوده ی مرئی نتایج را می خوانند و یک منحنی انعکاسی طیفی یا یک جریان داده ایجاد می کنند . این منحنی ها می توانند به منظور تست یک گروه جدید از رنگ دانه ها به کار گرفته شوند تا بررسی شود با ویژگی های خاصی مطابقت دارند یا نه ، نظیر استاندارد های چاپ ایزو .

اسپکتروفتومتر های سنتی محدوده ی مرئی نمی توانند اگر یک رنگ دانه یا ماده دارای فلورسنس باشد عمل آشکار سازی را انجام دهند . چنین چیزی می تواند باعث ایجاد مشکل در مدیریت مسائل رنگی شود به عنوان مثال اگر یک یا بیشتر از یک جوهر چاپ از نوع فلورسنت باشند . جایی که رنگ دانه ها دارای فلوروسنس هستند ، یک اسپکتروفتومتر فلورسنت دو طیفی استفاده می شود . دو مدل اصلی برای اسپکتروفتومتر های مرئی وجود دارد ، d/8 و 0/45 . علت این نام گذاری شکل هندسی منبع نور ، ناظر و بخش داخلی اتاقک اندازه گیری است . دانشمندان از این ابزار به منظور اندازه گیری مقدار ترکیبات در یک نمونه استفاده می کنند . اگر ترکیبات نور بیشتری در خود داشته باشند توسط نمونه ، در محدوده های کوچک ، جذب خواهند شد ، قانون لامبرت – بیر در این جا به چشم می خورد و جذب بین نمونه ها با غلظت به صورت خطی متغیر است . در مورد ابزار چاپ دو مدل اسپکتروفتومتر جایگزین به صورت متداول استفاده می شود یعنی ، با یا بدون فیلتر فرا بنفش برای کنترل بهتر تاثیر روشن سازان UV در کاغذ چاپ نشده .

نمونه ها معمولا در کووت ها آماده می شوند ، که بستگی به ناحیه ی مورد نظر دارد و ممکن است از شیشه ، پلاستیک ( ناحیه ی طیف مرئی مورد نظر ) ، یا کوارتز ( ناحیه ی طیف فرا بنفش مورد نظیر ) ساخته شده باشند .

اسپکتروفتومتر IR

اسپکتروفتومتر هایی که برای ناحیه ی مادون سرخ طراحی شده اند به علت الزامات تکنیکی اندازه گیری در آن ناحیه کاملا متفاوت هستند . یک فاکتور مهم نوع فوتو سنسور هایی است که برای مناطق مختلف طیفی موجود هستند ، ولی اندازه گیری مادون سرخ هم چنین امری چالش بر انگیز است چون عملا هر چیزی نور مادون سرخ را به عنوان تابش گرمایی منعکس می کند ، به ویژه در طول موج های فراتر از حدود 5 میکرو متر .

مشکل دیگر این است که تعداد کاملا کمی از مواد نظیر شیشه و پلاستیک نور مادون قرمز را جذب می کنند ، و در نتیجه باعث می شوند مادون سرخ یک محیط اپتیکال ناسازگار باشد . مواد اپتیکال ایده آل عبارتند از نمک ها ، که به شکل قوی این طیف را جذب نمی کنند . نمونه ها برای اسپکتروفتومتر IR ممکن است بین دو صفحه از برمید پتاسیم آغشته شوند یا با برمید پتاسیم به حالت پودری در آیند و شکل یک پلت تحت فشار گذاشته ، شوند . جایی که باید محلول های آبی اندازه گیری شوند ، کلرید نقره ی غیر محلول برای ساخت سلول استفاده می شود .

 

 

قیمت اسپکتروفتومتر

برای اطلاع از قیمت دستگاه اسپکتروفتومتر می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • Readers Rating
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (1 )
  • Your Rating


تا 80 درصد تخفیف

دربارۀ admin

وب سایت باما تجهیز شامل اطلاعات مربوط به خرید و فروش و معرفی انواع دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی می باشد و از زیر مجموعه وب سایت های شرکت تجهیزیار می باشد

گزیده ای از مطالب

هات پلیت

هات پلیت | خرید هات پلیت | فروش هات پلیت

یک هات پلیت آزمایشگاهی در موارد تحقیقاتی ، کلاس درس ، یا مجموعه های پزشکی …