خانه / دستگاه های آزمایشگاهی / رفراکتومتر یا رفرکتومتر | خرید رفراکتومتر | فروش رفرکتومتر
رفراکتومتر
رفراکتومتر

رفراکتومتر یا رفرکتومتر | خرید رفراکتومتر | فروش رفرکتومتر

رفراکتومتر یا رفرکتومتر (انکسار سنج) ابزاری است که از انکسار نور به منظور شناسایی یک نمونه ، تعیین خلوص آن ، استفاده می کند و غلظت یک ماده ی خاص را در آن نمونه اندازه می گیرد . ممکن است شاخص انکسار را نیز به دست دهد ( نسبت سرعت نور در فضای خالی به سرعت نور در ماده ) یا گرانش خاص ( گرانش یک ماده نسبت به یک ماده ی مرجع ) یک جامد یا مایع . با آنکه بعضی از رفراکتومتر ها بیشتر از یک پارامتر را اندازه گیری می کنند ، سایرین برای یک اندازه گیری خاص نظیر محتوای قندی ، درصد الکل ، شوری ، درصد جامدات ، تعداد کل پروتئین ها ، و سطوح ایمنوگلوبین کالیبره می شوند . به عنوان مثال یک رفراکتومتر اندازه گیری کننده ی شوری ، نمک حل شده در یک محلول را اندازه گیری می کند و به منظور تست آب دریا و آکواریوم ها استفاده می شود . یکی از متداول ترین انواع آن دارای یک مقیاس به درجه یا درصد Brix به منظور خواندن محتوای قند در آب جو ، شراب ، میوه ها و سبزیجات می باشد .

رفراکتومتر ها ممکن است آنالوگ یا دیجیتال باشند . مدل های آنالوگ دارای یک منشور برای انکسار ، می باشند یعنی یک مقیاس آنالوگ که توسط نور محیطی مشخص شده و یک عدسی برای مشاهده ی مقیاس . یک رفراکتومتر دیجیتال نتایج آزمایش را روی یک LCD یا LED نشان می دهد ، و عنصر درونی مقیاس آنالوگ را حذف می کند ، و اغلب اوقات دارای جبران دمای خودکار ( ATC ) برای اصلاح کردن متغیر ها در هوا و دمای نمونه و به دست آوردن نتایج غیر متناقض تست ، می باشد . رفراکتومتر ها به شکل های دستی ، رو میزی و اینلاین می باشند . یک رفراکتومتر دستی یا پرتابل امکان استفاده در آزمایشگاه یا کار میدانی را فراهم می کند . مدل های رومیزی ، نظیر یک رفراکتومتر Abbe ، معمولا دقت بیشتر و قابلیت تکرار را برای تحقیقات و دیگر کاربرد های دقت بالا ، فراهم می کنند . برای بررسی مداوم کاربرد ها نظیر کنترل فرآیند تجاری ، یک رفراکتومتر اینلاین ممکن است انتخاب شود .

انواع رفراکتومتر ها

رفراکتومتر دستی سنتی

یک رفراکتومتر دستی سنتی یک ابزار آنالوگ برای اندازه گیری شاخص انکسار مایعات است . بر اساس قاعده ی زاویه ی بحرانی کار می کند که توسط آن عدسی ها و منشور ها یک سایعه را داخل یک شبکه ی شیشه ای کوچک درون ابزار منعکس کرده ، که سپس توسط کاربر از میان یک عدسی بزرگنمایی کننده دیده می شود .

رفراکتومتر دیجیتالی دستی

یک رفراکتومتر دیجیتالی دستی ابزاری به منظور اندازه گیری شاخص انکسار مواد می باشد .

اکثرا بر طبق همان قاعده ی عمومی زاویه ی بحرانی نظیر رفراکتومتر سنتی دستی عمل می کنند . تفاوت این است که نور از یک منبع نوری LED به سطح پایینی یا یک عنصر منشور متمرکز می شود . زمانی که نمونه ی مایع بر روی سطح اندازه گیری منشور به کار برده می شود ، مقداری از نور از میان حلال عبور کرده و از دست می رود ، در حالی که مقدار نور باقی مانده به شکل یک آرایش خطی از فوتو دیود ها منعکس شده و یک خط سایه ایجاد می کند . شاخص انکسار نسبت مستقیمی با موقعیت خط سایه بر روی فوتو دیود ها دارد .

رفراکتومتر Abbe

رفراکتومتر Abbe یک دستگاه رو میزی برای اندازه گیری یک شاخص انکسار با دقت بالا است . این ابزار از فیلتر های خاصی برای رسیدن به طول موج مطلوب استفاده می کنند و می توانند اندازه گیری ها را به خوبی به نزدیک مادون سرخ توسعه دهند ( گرچه یک ناظر ویژه برای مشاهده ی اشعه های مادون سرخ نیاز است ) .

رفراکتومتر اینلاین

رفراکتومتر اینلاین یک نوع رفراکتومتر است که برای اندازه گیری مداوم جریان در حال گذر از میان یک لوله یا درون یک مخزن ( تانک ) طراحی شده است . این رفراکتومتر ها معمولا از یک سنسور تشکیل شده اند که هم راستا با جریان مایع قرار داده شده و با یک جعبه ی کنترل جفت شده است .

چطور رفراکتومتر آنالوگ خودم را کالیبره کنم ؟

کالیبراسیون برای رفراکتومتر های فاقد ATC تنها برای دمایی دقیق است که کالیبراسیون در آن انجام شده است . اگر دمای اتاق تغییر 5 درجه ای داشته باشد ، باید حتما دوباره کالیبره کنید . حتی یک درجه تغییر روی اندازه گیری اثر می گذارد ، بنابراین اگر اندازه گیری الزامی است ، شما باید دوباره کالیبراسیون را انجام دهید . حتی در رابطه با رفراکتومتر های دارای ATC ، هر چند وقت یک بار انجام دادن مجدد کالیبراسیون خوب است .

به دفترچه ی راهنمای رفراکتومتر خود به منظور بررسی ابزار کالیبراسیون مدل خاص خود رجوع کنید . اگر دفترچه راهنما ندارید ، یک سری ابزار ساده ی کالیبراسیون وجود دارند ( به یاد داشته باشید که با آن که آب مقطر برای اکثر مدل ها جواب می دهد ، ولی یک سری از مدل ها نیاز به مایع کالیبراسیون دارند . روش چه از آب مقطر چه مایع کالیبراسیون استفاده کنید یکسان است . )

پلیت روز روشن را باز کنید و 2 تا 3 قطره آب مقطر را روی منشور اصلی بریزید . پلیت روز روشن را ببندید تا آب بر روی کل سطح منشور بدون ایجاد حباب هوا یا لکه های خشک پخش شود . اجازه دهید نمونه روی منشور به مدت تقریبا 30 ثانیه قبل از این که به مرحله ی دوم بروید ، قرار بگیرد . ( چنین چیزی به نمونه اجازه می دهد که دمای رفراکتومتر را تعدیل کند . )

پلیت روز روشن را در جهت یک منبع نوری نگاه داشته و به داخل عدسی نگاه کنید . یک میدان دایره ای با علایمی در پایین مرکز ( ممکن است مجبور به فوکوس کردن عدسی برای مشاهده ی آشکار علایم باشید ) را مشاهده می کنید . قسمت بالایی میدان باید آبی و قسمت پایینی باید سفید باشند .

در حین نگاه کردن به داخل عدسی ، پیچ کالیبراسیون را بچرخانید ( در بالای آن ) تا حد بین قسمت بالایی آبی میدان و پایینی سفید میدان دقیقا روی خط 0.0° با هم تلاقی کنند .

بعد از این روش کالیبراسیون ، ابزار شما برای دمای فعلی اتاق کالیبره شده است . زمانی که دمای کاری اتاق یا محیط ( نه نمونه ) به بیشتر از 5 درجه ی فارنهایت تغییر پیدا کند ، پیشنهاد می کنیم که دوباره کالیبراسیون را برای حفظ دقت و بازدهی ابزار انجام دهید .

 

قیمت رفراکتومتر 

برای اطلاع از قیمت رفرکتومتر می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دربارۀ admin

  وب سایت باما تجهیز شامل اطلاعات مربوط به خرید و فروش و معرفی انواع دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی می باشد و از زیر مجموعه وب سایت های شرکت تجهیزیار می باشد

  گزیده ای از مطالب

  اتوآنالایزر

  اتوآنالایزر بیوشیمی | خرید اتوآنالایزر | فروش اتوآنالایزر

  یک اتوآنالایزر خودکار یک ابزار آزمایشگاهی پزشکی است که به منظور اندازه گیری سریع مواد …