خانه / دستگاه های آزمایشگاهی / کروماتوگرافی | خرید کروماتوگرافی | فروش کروماتوگرافی
کروماتوگرافی
کروماتوگرافی

کروماتوگرافی | خرید کروماتوگرافی | فروش کروماتوگرافی

کروماتوگرافی شرح بسیار دقیق آن چه است که بر سر جوهر روی یک کاغذ خیس می آید ، چون اصطلاح تحت اللفظی آن عبارت است از ” نوشتن رنگی ” ( از کلمه ی یونانی chroma و graphe ) . گرچه ، واقعا چنین اسمی اشتباه است چون اغلب اوقات شامل رنگ ، کاغذ ، جوهر ، یا نوشتن نمی شود . کروماتوگرافی در واقع راه جدا سازی یک مخلوط از مواد شیمیایی است که به شکل مایع یا گاز می باشند و این کار با اجازه دادن به خزیدن آهسته ی آن ها از دیگر مواد صورت می گیرد که معمولا مایع یا جامد هستند . بنابراین ، در رابطه با بحث جوهر و کاغذ به عنوان مثال ما یک مایع ( جوهر ) را داریم که در آب یا حلال دیگر حل شده است و به روی سطح یک جامد ( کاغذ ) می خزد .

ذات کروماتوگرافی این است که ما مخلوطی را در یک حالت از ماده ( چیزی شبیه به گاز یا مایع ) داریم که روی سطح چیزی دیگری در فرم دیگری از ماده ( یک مایع یا جامد ) حرکت می کند که جایی که قرار دارد ثابت می ماند . ماده ی در حال حرکت فاز متحرک و ماده ای که ثابت باقی می ماند فاز ثابت ( ساکن ) نامیده می شوند . همان طور که فاز متحرک جا به جا می شود ، جداسازی ترکیبات سازنده ی آن در فاز ثابت صورت می گیرد . ما سپس می توانیم تک تک آن ها را شناسایی کنیم .

نحوه ی عمل کروماتوگرافی

کروماتوگرافی را نظیر مسابقه ای در نظر بگیرید تا ساده تر از چیزی که هست در نظر آید . در حال انتظار بر روی خط شروع ، شما مخلوطی از مواد شیمیایی در یک حالت گازی یا مایع شناسایی نشده دارید ، نظیر تعدادی دونده که در کنار هم قرار گرفته اند . زمانی که مسابقه شروع می شود ، دوندگان پخش می شوند چون قابلیت های متفاوتی دارند . دقیقا به همین صورت ، مواد شیمیایی در چیزی نظیر یک مخلوط مایع با سرعت های مختلفی در یک جامد ثابت پخش می شوند . نکته ی کلیدی که باید به یاد داشت این است که کروماتوگرافی یک تاثیر سطحی است .

به دنبال حرکت مایع برای عبور از جامد ، بعضی از مولکول های آن به سمت سطح جامد کشیده می شوند و همان جا به صورت موقتی قبل از این که دوباره به سمت مایعی که از آن آمده اند کشیده شوند ، باقی می مانند . این تبادل مولکول بین سطح جامد و مایع نوعی از اثر چسبندگی یا چسبناکی است که جذب سطحی نامیده می شود . حالا به یاد داشته باشید که مایع ما در واقع مخلوطی از چند مایع مختلف است . هر کدام از آن ها به شیوه ای اندک متفاوت اسیر پدیده ی جذب سطحی می شوند و زمان کمتر یا بیشتری را در فاز جامد یا مایع سپری می کنند . یکی از مایعات ممکن است زمان بیشتری را در فاز جامد به نسبت مایع دیگر سپری کند ، بنابراین با سرعت آهسته تری به سمت فاز جامد حرکت می کند ، دیگری ممکن است در زمان کمتری به فاز جامد و زمان بیشتری به فاز مایع برسد ، بنابراین اندکی سریع تر حرکت می کند . راه دیگری که می شود به این قضیه نگاه کرد این است که مایع را به عنوان مخلوطی از مایعات شبه چسبی در نظر بگیرید ، که بعضی از آن ها بیشتر به نسبت سایرین به جامد می چسبند ( و آهسته تر سفر می کنند ) . این امر چیزی است که باعث می شود مایعات مختلف در مخلوط اصلی مایع ما به شکل متفاوتی روی جامد پخش شوند .

برای عملکرد موثر کروماتوگرافی ، یقینا ما به این نیاز داریم که تا جای ممکن اجزای فاز متحرک به دنبال عبور از فاز ثابت جدا شوند . برای همین است که فاز ثابت اغلب اوقات چیزی است که منطقه ی سطحی بزرگتری دارد ، نظیر یک ورقه کاغذ صافی ، یا یک جامد ساخته شده از ذرات تقسیم شده به صورت ریز ، یک مایع ته نشین شده روی سطح یک جامد ، یا بعضی از موادی دیگر که سطح جذبی بالایی دارند .

کروماتوگرافی از روش های متنوعی برای جدا سازی مخلوط های شیمیایی به مواد فردی شان به منظور تخلیص یا آنالیز ، تشکیل شده است . عمل جدا سازی نیاز به یک ماده ی جامد ، به نام فاز ساکن ، و یک حلال مایع آلی یا گازی ، به نام فاز متحرک ، دارد . یک مخلوط به اجزای فردی تشکیل دهنده اش بر اساس قدرت جذب یا قطبیت به فاز ساکن یا متحرک جدا می شود . در ابتدا ، از کروماتوگرافی به منظور جدا سازی پیگمنت های گیاهی استفاده می شد ، که در قالب باند های رنگی روی فاز ثابت ظاهر می شدند و همین باعث شده است این تکنیک چنین نامی به خود بگیرد . کروماتوگرافی به یک سری از تکنیک ها تقسیم شده است از جمله کروماتوگرافی ستونی ، کروماتوگرافی میل ترکیبی ، کروماتوگرافی لایه نازک ( TLC ) کروماتوگرافی گازی ، و کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا ( HPLC ) ، به همراه سایرین . کروماتوگرافی در کاربرد های آزمایش محیطی ، تحقیقات علمی ، پردازش غذا و داروشناسی به کار گرفته می شود . مواد متداولی که در یک آزمایشگاه کروماتوگرافی دیده می شوند شامل ستون های لوله ای می شود که مخصوص هر فرآیند متفاوت طراحی شده اند . ستون های کروماتوگرافی مایع ( ستون های LC ) معمولا از شیشه ی بوروسیلیکات ساخته شده اند و می توانند حجم های متنوعی داشته باشند . آن ها ممکن است دارای لوازم PTFE ( پلی تترا فلورئوتیلن ) یا پلی اتیلن برای متصل شدن به دستگاه ها و لوله های آزمایشگاهی باشند و ممکن است در انتها دارای تکیه گاه های متخلخل به منظور نگه داشتن مواد جذب کننده نظیر ژل سیلیکا باشند . یک ستون ممکن است دارای یک شیر آب برای کمک به مدیریت جریان حلال باشد . ستون های کروماتوگرافی گازی از لوله های شیشه ای یا فلزی که به شکل مارپیچی مرتب شده اند ساخته شده اند و با یک لایه از مایع یا پلیمر مخصوص برای ماده ی تست شونده ، آماده می شوند . ستون های HPLC به نحوی ساخته شده اند تا فشار بالای پمپ هایی که حلال را از میان نمونه جا به جا می کنند ، تحمل کنند . ستون های IC برای یک کروماتوگرافی تبادل یونی استفاده می شود و به صورت از پیش بسته بندی شده با یک رزین موجود هستند که مناسب یک آزمایش خاص می باشد .

کاغذ کروماتوگرافی معمولا از سلولز ساخته شده است و به شکل های رولی ، ورقه ای یا دایره ای به ابعاد و ضخامت های متنوع موجود است . لوله های استخراج فاز جامد ممکن است به صورت از پیش بسته بندی شده با یک ماده جذب کننده باشند . لوازم کروماتوگرافی لایه نازک شامل مخزن های توسعه یافته ، اسپری ها و پلیت ها می شود . پلیت ها معمولا از آلومینیوم ، شیشه یا پلاستیک ساخته شده اند . مخزن هایی که در طول فرآیند کروماتوگرافی حاوی پلیت هستند ممکن است استوانه ای یا مربعی شکل باشند و از HDPE ( پلی اتیلن دارای تراکم بالا ) یا پلی پروپیلن ساخته شده باشند .

 

 

قیمت دستگاه کروماتوگرافی

برای اطلاع از قیمت کروماتوگرافی می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دربارۀ admin

  وب سایت باما تجهیز شامل اطلاعات مربوط به خرید و فروش و معرفی انواع دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی می باشد و از زیر مجموعه وب سایت های شرکت تجهیزیار می باشد

  گزیده ای از مطالب

  اتوآنالایزر

  اتوآنالایزر بیوشیمی | خرید اتوآنالایزر | فروش اتوآنالایزر

  یک اتوآنالایزر خودکار یک ابزار آزمایشگاهی پزشکی است که به منظور اندازه گیری سریع مواد …